טיול ייחודי לאיחוד האמירויות הערביות

תאריך יציאה: 20.1.22 תאריך חזרה 30.1.22 בהדרכת רוני ינובסקי

הטיול המקיף ביותר לאיחוד האמירויות הערביות, 11 יום 10 לילות

כולל ביקורים באבו דאבי, דובאי, שארג’ה, פוג’יירה וראס אל חיימה.

הכל כלול אין סיורי בחירה. הטיול של חברת אקו טיולי שטח ומבוצע על ידה

איחוד האמירויות הערביות היא מדינה מרתקת הנושקת למפרץ הפרסי ומיצרי הורמוז בצפון מערב ולמפרץ עומאן שבמזרח. עמוק בלבה, מצוי המדבר ורכס הרי החאג’ר המתנשאים לגובה של מעל 1800 מ’ באמירויות. בין הים למדבר צמחה ושגשגה תרבות השבטים שהגירו לכאן במהלך אלפי שנים, ממדינות במרחב ומחצי האי ערב. חקלאות בסיסית של עצי הדקל ופרי התמר, שליית הפנינים, מרעה, שליטה על דרכי המסחר הימי בחצי האי ערב, כל אלו היוו את הבסיס הראשוני ליצירת זהות, שטרם הבשילה לאיחוד השבטים השונים, שנאבקו להגדיר ולשמר את הטריטוריה של אבות אבותיהם. הם שרדו שנים של קולוניאליזם פורטוגלי, הולנדי ואנגלי שהוביל אותם במאה ה 19 להכיר ביתרונותיו של השלטון הבריטי שהיטיב עמם בנושאי חוץ והותיר להם לנהל את ענייני הפנים. אך היה זה גילוי הנפט בשנות ה 60 של המאה העשרים שפרץ את הדרך לאיחוד האמירויות הערביות והביא אותם בזכות חזונם להישגים יוצאי דופן המהווים דוגמא ומופת לעמי האזור בחצי האי ערב. לחופו של הים ממזרח וממערב, צצו על חולות המדבר גורדי השחקים. תאגידים וחברות מצאו בהם מקום ראוי לקיום מסחר וקשרי תרבות, כספי הנפט הושקעו בחכמה ובתבונה במיזמים עתידיים, מחקר, חלל, התפלת מים ובינה מלאכותית. “נוודי המדבר” ומנהיגיהם הוכיחו בכישרונם, שהם מסוגלים להוות לעולם, מרכזי תרבות, אדריכלות, תעופה, קניות, ואטרקציות תיירותיות ולהפוך את מדינת הים והמדבר לפלא קסום. הנכם מוזמנים לטייל עמנו ולחוות בדרך שונה את הפסיפס התרבותי והאנושי של מדינת איחוד האמירויות הערביות בדגש תרבות טבע ואומנות.

 

מסלול הטיול

יום 1 תל אביב – אבו דאבי

נמריא מנתב”ג בדרכנו אל מדינת איחוד האמירויות הערביות. בשעות הערב ננחת באמירות אבו דאבי שהוקמה על אי המחובר ליבשה. בדרכנו למלוננו באבו דאבי נתרשם ממערכת התחבורה המשוכללת והמתקדמת הכוללת גשרים וכבישים שיותירו אותנו פעורי פה מול נופי המדבר והים. אבו דאבי משמשת כעיר הבירה של איחוד המדינות הערביות והיא גם האמירות הגדולה מבין שבע האמירויות המרכיבות את האיחוד. העיר הנחשבת מרכז תרבותי כלכלי ומסחרי הפכה במרוצת השנים מאז נתגלו בה מרבצי הנפט לעשירה ביותר מבין האמירויות וכתוצאה מכך, מרכז תרבותי בו הוקמו מכלולים אדריכליים מהיפים בעולם, מוזיאונים בעלי שם מה שהופך את העיר לאחת המרתקות בחצי האי ערב ובעולם בכלל. לאחר הנחיתה, העברה למלוננו באבו דאבי.

 

יום 2 אבו דאבי

נקדיש את היום לביקורים בעיר המרתקת אבו דאבי, נבקר במסגד הגדול, מסגד שייח’ זאיד הנחשב אחד מעשרת המסגדים הגדולים בעולם. יותר מ 3,000 עובדים הועסקו בבניית המסגד, ו-38 חברות קבלניות השתתפו בבנייתו. המסגד שבנוי מחומרי גלם מגוונים, שיש, אבן, זהב, חרס, יכול להכיל מעל כ 40.000 מתפללים. נמשיך אל המכלול הבא, ארמונו של השליט שייח זייד בן סולטן Kasser el Waten. ממנו אל מוזיאון הלובר… לא זה הפריזאי… שנחנך ב 2017 ומכיל מגוון מרתק של יצירות אומנות, המתחלפות מעת לעת. נערוך ביקור באוניברסיטה ע”ש Zaid ונערוך מפגש קצר עם הסטודנטים המקומיים, לא נוותר על ביקור באנדרטת האיחוד של מדינת האמירויות בטיול ושיטוט ב”קורניש” הטיילת שעל הים, השווקים התוססים והסמטאות הצרות של העיר העתיקה. לינה באבו דאבי.

 

יום 3 אבו דאבי האזור המדברי

בשעות הבוקר נשלים את הביקורים באבו דאבי ונבקר ב Jubail Mangrove Park , פארק ייחודי באמירויות המשמש מרכז למידה ומחקר בכל הקשור לצמחיית המונגרובים. נהלך בשבילים המוסדרים של השמורה ונתרשם מבעלי הכנף ובעלי החיים החוסים בצילה של השמורה המרהיבה. נמשיך למכלול האקספו Expo Dubai של דובאי, התערוכה הבינלאומית אותה זכתה אבו דאבי לארח השנה. נתרשם ממבני התערוכה שהפכו את האקספו של אבו דאבי לאחד המוצלחים שבהם. בתום ארוחת הצהרים והביקור באקספו נעלה על רכבי ה 4X4 שלנו בדרכנו אל הדיונות ר ולפעילויות המדבר. לקראת שקיעה, עם רכבי השטח שלנו נגיע אל מלוננו ובאווירה של “אלף לילה ולילה “בליבם של דיונות המדבר.

 

יום 4 אל עין – נווה המדבר

לראשונה בטיול נתוודע אל נאות המדבר ונבקר באל עין. הנוף המדברי הצחיח מתחלף והחום הופך ירוק, תודות למים ומערכות ההשקייה שהפכו את המקום לצומת דרכים מסחרית לאורך השנים. אסופת האוהלים של אל עין הפכה לכרך המונה היום מאות אלפי תושבים, רבים מהם, אמירתים, שבתחומו עשרות אתרים שחלקם הוכרזו על ידי ארגון אונסקו אתרי מורשת. נבקר בעיר ובאתריה, נצעד במסלול קצר אל המעיין ונבקר במצודת Jahili שהוקמה במאה ה 19 כחלק ממצודות המדבר שהוקמו להגן על דרכי המסחר והשיירות שנעו בנתיב. לקינוח נכנס למובלעת בגבול שבין אמירות אבו דאבי לעומאן ונסייר בנופי המדבר היפים. לינה באל עין.

 

יום 5 מלחה, חטה, פוג’יירה

ניפרד מנאות המדבר של אל עין ונצא בדרכנו צפונה אל Mleha שבמובלעת אמירות שארג’ה. ונבקר באחד מהאתרים הארכיאולוגים החשובים ביותר בחצי האי ערב שגם הוא הכרז על ידי ארגון אונסקו כאתר שימור מורשת עולם. במרכזו של האתר הארכיאולוגי החשוב נלמד על ההתיישבות כאן כבר בתקופה הנאוליתית מלפני כ 8000 שנים. בדרכנו לאתר ובסביבתו נהנה מנופי המדבר המשתנים, בין דיונות צבעוניות לרכסי אבן גיר. נמשיך אל Hatta בה נעצור בנקודת תצפית מרהיבה על העיר חטה ונאות המדבא, נתפעל מ”ים הדקלים” המאפיין את אזור חטה ומהווה את מקור הפרנסה העיקרי של תושביה, נעצור להפסקת צהרים שבסיומה נוכל לערוך תצפית נוספת מהסכר שהקים מוחמד בן ראשד אלל מכתום שליטה של אמירות דובאי. האגם המלאכותי המרהיב ופסגות ההרים המשוננים, הם נוף עוצר נשימה, כמו גם הפליאה על ההישג ההנדסי של האמירתיים בהתמודדות עם המדבר. נמשיך לביקור קצר ב Kalba מובלעת של אמירות שארג’ה בעומאן וממנה לעיר פוג’יירה שם נלון.

 

יום 6 פוג’יירה, דיבה פוג’יירה

היום נבקר באזור אמירות פוג’יירה ונפתח בביקור במבצר יפהפה ומיוחד בלב ההרים שנבנה בתחילת המאה ה 20 על ידי שייך עבדולה בין חמדן אל שארקי לציון שנות שלטונו באזור שהיה שייך לבני שבט הקונדו. המבצר משקיף אל הואדי הנושא את אותו השם והכפר העתיק שבתיו שוחזרו. נמשיך ונטייל בעיר פוג”ירה בירת האמירות פוג’יירה, תחילה נצפה ונתרשם מחצר מסגד שייך זיאד על הפלא האדריכלי שיזכיר לנו בגודל ובצורה את כנסיית האגיה סופיה באיסטנבול. מהמבנה העצום שיכול להכיל עשרות אלפי מתפללים מתנשאים אל קו הרקיע, 6 מינרטים לגובה של כ 100 מ’ ובולטים 36 חצאי כיפות שעם מכלולים נוספים הפכו אותו אחרי חמש שנות בנייה לשני בגודלו באמירויות. בתום הביקורים במבצר פוג’יירה המשופץ הנחשב ליפה שבמצודות האמירויות, נמשיך צפונה על קו החוף לעבר Dibba al Fujaira למלוננו.

 

יום 7 רכס הרי החאג’ר, ראס אל חיימה,

היום נבקר באחד ההרים הגבוהים של רכס הרי החאג’ר הנמתחים לאורכם של כ 400 ק”מ. גאבל ג’ז היא הפסגה הגבוהה ביותר המצויה באמירות ראס אל חיימה. מפסגת ההר בגובה של 1934מ’ נשקף נוף עוצר נשימה של מפרץ עומאן והמפרץ הפרסי כמו גם נופי המדבר והדרך המתפתלת בין ערוצים וקניונים פראיים. בתום הביקור בג’אבל גיס Jabel Jais ניפרד מנופי המדבר בדרכנו אל הים ונקדיש את מחציתו השנייה של היום לביקורים באמירות ראס אל ח’ימה. בין מוקדי הענין והביקור, העיר העתיקה והמוזיאון העירוני בה נוכל ללמוד על תעשיית שליית הפנינים, מקור פרנסתם העיקרי של תושבי האמירות טרם גילוי הנפט. לינה באזור לגונת ראס אל ח’ימה.

 

יום 8 שארג’ה, דובאי

היום נבקרבאמירות שארג’ה המשתרעת על פני שטח של 2590 קמ”ר ומונה כ 1.4 מיליון תושבים. זו האמירות בה מרוכזים מיטב המוזיאונים של מדינת האמירויות הערביות ואנו נשים פעמינו אל המבנה המהודר של המוזיאון לתרבות האסלאם- Museum of Islamic Civilization, נחקור ונתפעל מהממצאים הרבים המעידים על תרומתו של האסלאם לאנושות. קליגרפיות,גילוף,קרמיקה, מטבעות, כלי זכוכית, כלים מדעיים- ספרי קוראן ועוד…נמשיך אל שוק אל ארסה, אל השוק המקורה, מסגד Al Noor המרשים היושב על גדות האגם ונקנח בתעלת המים Al Qasba Canal, בה נערוך הפסקה להתרעננות ולצהריים. ניפרד מאמירות שארג’ה ובנסיעה קצרה דרומה נכנס בשערי אמירות דובאי, אולי הנוצצת והתוססת ביותר מבין איחוד האמירויות. עם הגעתנו, נערוך בה סיור פנורמי בו נשים דגש על שני מבנים עיקריים מוזיאון העתיד ובית האופרה של עיר הבירה של אמירות דובאי. בשעות אחה”צ לקראת שקיעה, נזכה לנוף עוצר נשימה ממרומי מגדל בורג’ חליפה המתנשא אל על לגובה של 828 מ’ . הנוף הנשקף, עוצר נשימה! השילוב בין גורדי השחקים והאדריכלות פורצת הדרך, לים, למדבר שבאופק הוא מחזה שלא במהרה יישכח. עם הירידה מהמגדל, נצפה במזרקות המים המרהיבות של דובאי ונטעם מעושרה של דובאי כשנבקר בקניון הגדול של דובאי בו מצויות 1200 חנויות, מסעדות בתי קפה ואטרקציות תיירותיות ואקווריום מרשים.

 

יום 9 דובאי דובאי

המאוכלסת ביותר באיחוד האמירויות הערביות וכן הבירה של אמירות דובאי, ששוכנת על חופו הדרום-מזרחי של המפרץ הפרסי, היא מרכז כלכלי ותחבורתי בינלאומי, וב-2012 הוגדרה כעיר עולם בדרגה אלפא. את יומנו נקדיש לעיר ולמכלולים התרבותיים והאדריכליים פורצי הדרך שלה. נצפה על העיר ממרומי “המסגרת” The Frame נעמיק בביקורינו בשכונת בסטקיה ודרייה, מקום ההתיישבות הראשוני של מהגרים שהגיעו לחוף דובאי ובנו את מבצרם ובתיהם מאלמוגים. נערוך שייט קצר על נתיב המים המלאכותי החוצה את השכונות, נהלך בין בתי האלמוגים המשוחזרים, השווקים הססגוניים ונבקר במוזיאון האיחוד, במקום בו לראשונה, הונף דגל האמירויות שהתאחדו.

 

יום 10 דובאי

עוד יום בו נעמיק את היכרותנו עם העיר דובאי, נבקר באזור האיים המלאכותיים שהוקמו באמירויות עליהם נבנו מלונות פאר ושכונות יוקרה בהם מתגוררים סלבריטאים מרחבי העולם. נמשיך ונצפה על אחד המבנים המפורסמים בעולם מלון בורג’ אל ערב שצורתו מזכירה את מבנה ספית העץ המסורתית, הדואו עמה הפליגו שולי הפנינים של האמירויות. לקראת שקיעה, נצא אל אחד משכיות החמדה של העיר דובאי- המרינה. 7 ק”מ של מסלולי הליכה ביינות לגורדי השחקים מרכזי הקניות ועשרות המסעדות ובתי הקפה שהוקמו לחופי תעלת המרינה. נעלה על ספינה ונשוט במרינה, לקראת השקיעה, כשאורות הכרך הצבעוניים נדלקים אט אט ונהנה מארוחת ערב, תוך כדי ההפלגה. בסיומו של הערב, חזרה למלון בדובאי או באבו דאבי (מותנה בלוח הטיסות).

 

יום 11 דובאי/ אבו דאבי- בן גוריון

תם מסענו באיחוד האמירויות, בשעות הבוקר, העברה מבית המלון לשדה התעופה הבינלאומי של דובאי/ אבו דאבי, ממנו נמריא חזרה לשדה התעופה בן גוריון.

לתיאום הטיול הבא