טיול מאורגן לאיסלנד – כולל ארכיפלג ווסטמן קיץ 2022

טיול של חברת “אקו טיולי שטח” בהדרכת רוני ינובסקי

איסלנד, “ארץ הקרח והאש” הנושקת אל החוג הארקטי, עשירה באתרי טבע הכוללים מרחבי פרא עטורי קרחונים, אגמים ומעיינות חמים, מפלי מים שוצפים, גייזרים, הרי געש פעילים, פסגות הרים מושלגות ומדבריות לבה נרחבים

איסלנד, “ארץ הקרח והאש” הנושקת אל החוג הארקטי, עשירה באתרי טבע הכוללים מרחבי פרא עטורי קרחונים, אגמים ומעיינות חמים, מפלי מים שוצפים, גייזרים, הרי געש פעילים, פסגות הרים מושלגות ומדבריות לבה נרחבים. לאיסלנד היסטוריה מרתקת של מתיישבים ויקינגים וסיפורי הסאגות האיסלנדיות המהוות מורשת תרבותית. שפע של עופות ויונקים ימיים חיים באוקיינוס המקיף אותה, לצד חוות חקלאיות וערים מודרניות ומרשימות. הטיול לאיסלנד הוא מסע מרתק אל ארץ בה הטבע עדיין לא אמר את המילה האחרונה

 

מסלול הטיול

יום 1 תל אביב – ריקיאויק

נמריא בשעות אחר הצהרים בטיסה דרך יעד ביניים אל עיר הבירה של איסלנד; ריקיאוויק(Reykjavík). לאחר הנחיתה, העברה למלוננו באזור רייקיאוויק .

 

יום 2 “מעגל הזהב”: שמורת ת’ינגוואליר – גולפוס

הבוקר נצא לאזור “מעגל הזהב” (Golden Circle). נסיירבפארק הלאומי ת’ינגוואליר (Pingvellir); אתר מורשת עולמית והאתר ההיסטורי המשמעותי ביותר באיסלנד, בו נוסד בשנת 930 לספירה האלתינג, הפרלמנט הראשון בעולם. נבקר במפלי גולפוס (Gullfoss), המכונים “מפלי הזהב”, שם צונח נהר Hvita הגועש מגובה של 32 מטרים, לקניון מרשים. ובהמשך נגיע אל הגייזר (Geysir) המפורסם שמימיו המתפרצים לגובה כל כמה דקות, הקנו את השם העולמי לתופעה זו. לינה באזור גולפוס/פלודיר.

יום 3 חציית האי מדרום לצפון ב”דרך קיולור” ההיסטורית – אקוריירי

יום זה יוקדש לחציית האי מדרום לצפון דרך רמות הלבה הפראיות של מרכז האי. הדרך ההררית נקראת “דרך קיולור” (Kjölur); המתחילה בדרום איסלנד ליד האויקאדאלור לא רחוק ממפל גולפוס ומסתיימת בצפון ליד העיירה בלונדהוס. הדרך עוברת בין שני קרחונים מרשימים Langjökull ו- Hofsjökull. נעבור דרך בקווראווליר (Hveravellir), אזור גיאותרמי יפיפייה וייחודי, שם נוכל לטבול במי המעיינות החמיםהנובעים ישירות מן האדמה. נמשיך בנסיעה בנוף פראי יוצא דופן עד לחוות בתי הדשא של גלאומבר (Glaumbear) בה נלמד על צורת ההתיישבות האיסלנדית הטיפוסית. נסיים את היום בעיר אקוריירי (Akureyri) “בירת הצפון” ללינה וארוחת ערב.

 

יום 4 צפון איסלנד: אגם מיוואטן – גודפוס – רחצה ב”לגונה הכחולה של הצפון”

היום יוקדש לאזור אגם מיוואטן (Mývatn). זהו האגם הרביעי בגודלו באיסלנד הממוקם באזור של פעילות געשית בצפון איסלנד ונחשב לאחד הפעילים בעולם. נבקר במפל גודפוס(Goðafoss) העוצמתי, המהווה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה המרתקת של העם האיסלנדי. נבקרבדימובורגיר (Dimmuborgir) ובנמסקארד ((Námaskarð, נראה מעיינות חמים, בוץ מבעבע ורותח וסדקי לבה המעלים עשן. נגיע להר הגעש קרפלה שבלועו שוכן אגם קטן ותכול ומסביבו שדה לבה עצום שהתפרץ זה לא מכבר ומשמש כיום כבסיס למפעל גאותרמי ענק. נסיים את היום ב”לגונה הכחולה של הצפון”(Mývatn Nature Baths) שם נרחץ בבריכות גיאותרמיות טבעיות ונצפה אל נוף מרהיב. לינה וארוחת ערב באזור אגם מיוואטן.

 

יום 5 הוסאביק – מפל דטיפוס – אגם מיוואטן

הבוקר ניסע אל עיירת הדייג הקסומה והיפה הוסאוויק (Húsavík) בצפון איסלנד. העיר על בתיה הצבעוניים הנושקים לים והפסגות עטורות השלג המשקיפות מכל עבר, היתה בעבר למרכז צייד הלוויתנים באיסלנד, נסייר בעיר הצופה על הנמל. נמשיך בנסיעה דרך חצי האי טיורנס (Tjörnes Peninsula) אל קניון אסבירגי (Ásbyrgi) שצורתו דומה לפרסת ענק הסוגרת על עמק מיוחד, נסיים את היום עם ביקורבמפל דטיפוס (Dettifoss) הפראי והעוצמתי, מפל בעל כוח הזרימה החזק ביותר בכל אירופה. לקראת ערב נחזור למלוננו במיוואטן.

 

יום 6 קלדרת אסקיה – אגילסטאדיר, בירת מזרח איסלנד

ניסע בדרכי עפר דרך שדות לבה שוממים אל הר הרדוברייד (Herðubreið) המתנשא בגאון מעל מישורי הלבה של מרכז האי, נעצור בנווה מדבר מרהיב המכונה Herðubreiðarlindir, נחצה נחלים זורמים, נחלוף על פני שרשרת ההרים Dyngjufjöll ונבקרבלוע הדרקון(Drekagil gorge), לבסוף נגיע להר הגעש אסקיה (Askja) הממוקם צפונית לקרחון ואטנאיוקוטל. נצא להליכה מישורית אל לוע הר הגעש, זרוע תלים געשיים קטנים וסלעי בזלת ובתוכו אגם שנוצר והתמלא מים שצבעם טורקיז, נחזה במראה מרהיב של האגם ובסמוך לאגם נוכל לראות מכתש נוסף המכונה “ויטי” (Viti); לוע קטנטן שבתוכו אגם מי גופרית חמים. נסיים את היום בנסיעה בדרך הררית יפה אל אגילסטדיר (Egilsstaroir), בצפון הפיורדים המזרחיים, לרגלות אגם לוגורין (Logurinn). לקראת ערב נגיע למלוננו באזור.

***הערה – הביקור באסקייה מותנה בתנאי מזג האוויר (הליכה במישור לרוב מושלג, של כ- 2.5 שעות לכיוון). באם הביקור לא יתאפשר בשל תנאי מזג אוויר, יערכו סיורים אחרים באזור.

 

יום 7 הפיורדים המזרחיים: מפל הנגיפוס וליטליינספוס – הופן

הבוקר נחל בנסיעה בכביש העקלקל לחופי הפיורדים המזרחייםדרך מפותלת בין הרים בעלי מדרונות תלולים ומהעתיקים באיסלנד. נעצור לתצפית באגם לאגארפליוט (Lagarfljót Lake). נמשיך למפל הנגיפוס (Hengifoss) המכונה “המפל הנטוי”; השני בגובהו באי ומתנשא לגובה של כ- 120 מטרים. שכבות הלבה השלישוניות המעטרות את הקירות שמשני צדדי המפל מעניקות לנוף מראה אדמדם ומיוחד. נלך במסלול הליכה שמוביל אל המפל ועובר גם דרך מפל נוסף וקטן יותר, הנקרא ליטליינספוס (Lítlanesfoss). המסלול הינו בדרגת קושי בינונית וייקח כשעתיים להגיע אל המפל וחזרה (לא חובה למתקשים). נגיע אל כפר הדייגים Fáskrúðsfjörður המזוהה עם הדייגים הצרפתיםנעצור נמשיך אל כפר הדייגים היפה דג’ופיווגור (Djupivugur), שם נבקר במוזיאון האבנים והמינרליים של פטרה המציג את אוסף ביצי האבן הייחודי שבו ולקראת ערב נגיע למלוננו שבאזור הופן (Höfn).

 

יום 8 רכיבה על אופנועי שלג ושייט בלגונה הקרחונית – סקאפטפל

בשעות הבוקר, באמצעות רכב ייעודי, נעלה אל  הקרחון הענק והמרשים ואטנאיוקול (Vatnajokull). במרכז ההצטיידות שבמרום הקרחון, נקבל ציוד מיוחד לרכיבה (קסדה, כפפות, סרבל ומגפי גומי) ולאחר התארגנות קצרה נצא רכובים על גבי אופנועי השלג להרפתקה של כשעה במרחבי השלג האינסופיים. בהמשך נגיע אלהלגונה הקרחונית יוקולסורלון (Jökulsárlón) הנמצאת בחלקו הדרומי של קרחון ואטנאיוקול. כדי להכיר מקרוב את הלגונה המדהימה, נשוט ברכב אמפיבי מיוחד בין הקרחונים הצפים, נהנה מהשקט והיופי הנדיר, נחזה בנציבי קרח המתנתקים מן הקרחון הגדול ושטים לאיטם לעבר הים הפתוח. נסיים את היום בשמורת הטבע המיוחדת סקאפטפל (Skafteffel) המציעה נופים מרהיבים של הרים, דיונות בצבעי אפור שחור שנוצרו מסחף של קרחונים ואפר געשי, מפלי מים, תצפיות נוף וקניונים עמוקים. לקראת ערב נגיע למלוננו שבאזור קירקיובאיארקלאוסטור (Kirkjubæjarklaustur).

יום 9 שמורת הר הגעש לאקאגיגאר (Lakagígar)

היום יוקדש לאזורשמורת הטבע לאקי (Laki); המכתשים של לאקי הם תוצאה של הרס וחורבן עצומים שהתרחשו באיסלנד בשנת 1783; התפרצות וולקנית שנמשכה כ- 8 חודשים. האסון היה בקנה מידה עולמי ותוצאותיו היו הרג רבבות אנשים, בעלי חיים והרס לרכוש רב. ההר, שפסגתו בגובה של 818 מטר מספק תצפיות מרהיבות על הסביבה הגעשית שמסביבו ורק כשעומדים פעורי פה לנוכח המכתשים ושאריות האפר הוולקני מבינים את גודל האסון. נטייל בין הלועות ונתרשם ממראות הטבע. נשוב למלוננו ב”קירק” ללינה וארוחת ערב.

 

יום 10 שמורת לנדמנלאוגר – “ארץ הצבעים”

נתחיל את היום בנסיעה בדרך Fjallabak הנחשבת לאחת היפות באיסלנד ושיאה בשמורת ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר. ניסע דרך בקע אלדג’ה; עמק שנוצר על ידי זרימת לבה ונחשב לתופעה טבעית ייחודית ומרשימה (הקניון הוולקני הגדול בעולם). נמשיך בדרך עפר מרתקת אל מרכז האי לכיוון שמורת לנדמנלאוגר(Landmannalaugar), אזור מרתק ועשיר בניגודים: רכסי הרים עשויים מריאוליט (סלע וולקני הדומה לגרניט) מחורצים בפסים שחורים של אפר וולקני, פסגות ססגוניות בצבעים אדום, ירוק, כתום וצהוב, שדות לבה רחבי ידיים וסילוני קיטור הפורצים מסדקים בקרקע ומפה קיבלה השמורה את הכינוי “ארץ הצבעים”. נצא לסיור רגלי בשמורה ונצפה בנופים הגעשיים שעולים מהם אדי קיטור. המסלול עובר דרך מגוון רחב של קניונים, עמקים ורכסי לבה שחורה כאשר מעל כולם משקיף הר הגעש הקלה אשר זכור בהתפרצותו האחרונה בשנת 2000. לינה באזור העיירה הקלה(Hekla).

יום 11 החוף הדרומי: מפלים, מצוקי ים בדירהוליי ושמורת עמק ת’ורסמורק

נפתח את יומנו עם ביקור בשני מפלים יפיפיים הניזונים ממימי הפשרת הקרחונים; מפל סליילנדפוס(Seljalandfoss)סקוגפוס(Skogafoss). נמשיך משם בנסיעה לאורך החוף הדרומי לסיור במצוקי דירהוליי (Dyrhólaey) וויק (Vik); הנקודה הדרומית ביותר באיסלנד ומקום קינון של מושבות ציפורים רבות. משם נמשיך ונצאבשייט לאיי וסטמאנאאיאר/ווסטמן(Vestmannaejar) – ארכיפלג איים הכולל 14 איים געשיים המיתמרים בצורות מרהיבות מתוך האוקיינוס, נבקר במוזיאון הייחודי שבאי המסביר בצורה מופלאה אודות התפרצות הר הגעש באי, נראה בעלי כנף רבים ובניהם מושבות גדולות של תוכוני ים (פאפינים) שמהווים את הסמל של איי ווסטמן. נשוב למלוננו בהקלה בשעות הערב.

 

יום 12 דרום מערב איסלנד: שייט לאיי ווסטמן, “פומפאי של הצפון”

נקדיש את היום לאיי וסטמאנאאיאר/ווסטמן(Vestmannaejar) – ארכיפלג איים ואיונים הכולל 14 איים געשיים המיתמרים בצורות מרהיבות מתוך האוקיינוס. עם ההגעה לנמל, נצא בשייט לאי המיושב היחידי היימאי (Heimaey) אשר ב- 1973 התפרץ בו הר געש שכיסה חלק מבתי הכפר ואיים להחריב את המפרץ הטבעי ומעגן סירות הדייג. נצא לסיור באתר החפירות “פומפאי של הצפון” הממחיש בצורה מדהימה את ממדי ההרס של העיר ובתיה. נבקר במוזיאון הייחודי שבאי המסביר בצורה מופלאה אודות התפרצות הר הגעש באי, נראה בעלי כנף רבים ובניהם מושבות גדולות של תוכוני ים (פאפינים) שמהווים את הסמל של איי ווסטמן,  בסיומו של היום, הפלגה חזרה אל האי האיסלנדי ולינה באזור סלפוס.

יום 13 חצי האי רייקאנס; תחנת הכוח סווארטסנגי

הבוקר נחזור עם המעבורת לאי המרכזי ונמשיך אל ריקיאוויק (Reykjavík), נסייר להנאתנו ברחובות העיר הציורית, נבקר בכנסיית הדלגרים הגדולה ביותר ברייקיאוויק, נערוך תצפית על העיר מגבעת פרלאן המפורסמת, בהמשך נגיע אל היכל התרבות החדש “הארפה” שהינה התוספת המשמעותית ביותר לנוף של העיר. לינה וארוחת ערב מסכמת במסעדה בריקיאוויק.

 

יום 14 טיסת לילה חזרה ארצה

את יומנו האחרון באי האיסלנדי נקדיש לחצי האי רייקנס Reykjanes מדרום מערב לרייקיאוויק, שם התפרץ לאחרונה הר הגעש באזור  Fagradalsfjall. מותנה בתנאי השטח והבטיחות באזור ההתפרצות, נצפה על זרימת הלבה שמשנה את תוואי השטח ונבין מדוע קרוי האי ארץ הקרח והאש. נמשיך ונסייר בחצי האי רייקנס בין כפרי הדייגים ושמורת הטבע הגיאותרמית Krýsuvík נצפה על אגם Klefarvatn ובסיומו של יום, העברה לשדה התעופה הבינלאומי של איסלנד Keflavik ממנו נמריא חזרה דרך יעד ביניים חזרה לתל אביב.

 

 

תיאור מחיר
מחיר לאדם חדר בתפוסה זוגית 6,150 יורו
תוספת לאדם בחדר ליחיד1,258 יורו

 

 

לתיאום הטיול הבא